ВЪЗНИКВАНЕ НА КРИЗА И СПРАВЯНЕТО С НЕЯ В НАШИЯТ ЖИВОТ
- Елена Анзова
- 8.03.2018 г.
- време за четене: 2 мин.
„Всяко нещо, което не ме убива, ме прави по-силен“.
Ницше

С понятието криза, обикновено се очертава някаква драматична промяна в състоянието на нашия организъм или система. За да се обозначи една промяна като критична, тя трябва да е много категорична, да е настъпила внезапно или много бързо.
Преживяващият ситуацията като критична има усещане за загуба на контрол над случващото се.
Психологичната криза се разгежда като състояние между стреса и дълбоката депресия.
Личността в криза преживява безпомощност, тревожност, гняв, изменения в поведението, нарушения самоконтрол на индивида, дезориентиран, чувството за заплаха, неефективност, дисбаланс между мислите и емоциите, наличие на функционална и/или психосоматична симптоматика.
Кризата се разглежда като „ катализатор на личностното и социално развитие, който руши старите навици, предизвиква нови реакции и става решаващ фактор за нови насоки на развитие“.
Така както всяка криза носи в себе си опасност от разрушаване на организма или преминаване на по-ниско ниво на функциониране на системата, така всяка криза носи в себе си и потенциал за израстване и развитие.
В състояние на криза всички ресурси, които са на разположение са насочени към една-единствена цел – разрешаване на проблема и намаляване на свързаната с него болка и страдание. Всеки път, когато човек – самостоятелно или от други хора, успее да преодолее кризата, научава не само как да се справи с кризата, но също така открива начини за предвиждането й и така намира пътища за избягването и в бъдеще. В този смисъл всяко успешно справяне с кризата представлява действие с профилактичен заряд по отношение на нови кризи.
Основен проблем на хората в криза е, че те лесно забравят силните си страни и ресурси, особено ако не са успели да намерят решение в началото. Затова е важно да се изследват силните страни на пациента, проявили се преди кризата.
Основната цел на кризисната интервенция е да се помогне на пациента да намери смисъл в случващото се. Това означава преодоляване на защити като отрицанието и окуражаване. Кризата разклаща или дори разрушава представата на човека за самия него, мястото му в света и възможностите му да контролира положението на нещата. Не е необичайно, човек да реши, че друг контролира живота му – лоша съдба, карма или поема контрол като започва да вини себе си за всичко случващо се.
Ето защо е много важно в такъв момент, човек в състояние на криза да потърси подкрепа, адекватно решение на проблема от необходимия специалист – психолог.
Не се колебайте, да се обадите за психологична консултация за оказване на подкрепа и за намиране на изход от създалата се ситуация.
コメント