10-те принципа на изкуството живот, или как да се обичам
- Елена Анзова
- 6.02.2020 г.
- време за четене: 3 мин.
1. Харесвай се!
Капанът, който пречи: Обичам и уважавам другите, или аз съм на второ място.
Как: Постави се на първо място, уважавай се, само така ще те уважават и обичат другите. Приеми се такъв какъвто си и разреши максимално капацитета си. Самоусъвършенствай се, така ще се чувстваш удовлетвотен от себе си, следователно щастлив.
2. Поеми отговорност за собствения си жовот.
Капанът, който пречи: Заучената безпомощност.
Как: Твойте действия, постъпки, решения са резултат от твои избор. Само така ще се чувстваш господар на себе си – свободен и щастлив. Обратното е живот в зависимост, недоволство, мърморене и стрес.
3. Поеми отговорност за собственото си здраве!
Капанът, който пречи: Започвам от утре!
Огледай се:
♦ Хигиена на труд – Що е това?!
♦ Редовни профилактични прегледи?!
♦ Как се храниш?!
♦ Спортуваш ли?!
♦ Допускаш ли любов и близост?!
♦ Пушиш ли?!
♦ Пиеш ли?!
Как се справяш със стреса? Противопоставянето на стреса означава здравословен начин на живот.
Здравето ти зависи от твоя начин на живот!
4. Разбирай и обичай тялото си!
Капан: Аз мисля, но не чувствам!
Как: Тялото е по-мъдро от мисълта. Вслушай се в сигналите, които идват от тялото! Тялото има собствени средства на изразяване и това са симптомите. Симптомите на неразположение, болестните симптоми ни казват, че нещо не е в хармония, балансът е нарушен, че вървим против себе си. Симптомът не е изолирано събитие. Ако не разбираме и не усещаме тялото си симптомите се нарушават във времето и се поражда болестта. Болестта отправя послание да обърнем внимание на себе си, защото нещо в нас не е в равносвесие с естествената ни природа. Физическият симптом показва психически и емоционални проблеми, за които ние не си даваме сметка.
5. Задоволи потребностите си!
Капана на псевдоморала.
Как: Разпознай и приеми свойте потребности. Имай смелостта да ги следваш. Липсата на задоволени потребности поражда отрицателни емоции, отрицателна самооценка, неудовлетвореност, напрежение, стрес. Удовлетворените потребности водят до удоволствие. Удовлетворението води до щастие. Смисълът на човешкият живот е да бъдем щастливи!
6. Следвай приоритетите си.
Капана на хаоса.
Как: Живей собствения си живот, а не живей на другите. Определи своите цели и приоритети. Прави нещата, защото искаш и обичаш да ги правиш. Така ще изпитваш удовлетворение и щастие. Не живей според очакванията на другите. Задължението и „трябва“ предизвикват напрежение, тревожност, а то води до стрес.
7. Живей тук и сега.
Капан: Утре ще си го позволя
Как: Не отлагай удоволствието за утре! Не отлагай щастието за утре! Животът не е само работа, задължения и отговорности. Животът е днес!
8. Управлявай мислите си
Капана на песимизма
Как: Човешкото тяло е едно цяло – мислите определят как се чувстваме. Те имат свой телесен отпечатък. Изхвърляй, противопоставяй се, оборвай негативните, песимистичните, безперспективните, мрачните и обсесивни мисли. Мислите определят емоциите (положителни или отрицалетли) и начина, по който се чувстваме (щастливи или нещастни). Управлявайки мислите ще управляваме емоциите, инстинктите, поведението. Следователно качеството на мислите определят качеството ни на живот и здраве.
9. Научи се да казваш „Не“
Капана на доброто момче/момиче
Как: Преразгледай стериотипите на поведение; правилата на правилно-неправилно; добро-лошо. Научи се да не бъдеш перфекционист. Научи се да не бъдеш незаменим. Научи се да делигираш!
10. Бъди здрав егоист!
Капана на не егоизма
Как: Имай лично пространство и време. Позволи си да почиваш, за да можеш да имаш сили да отвориш сетивата си за радостта, удоволствието, щастието, любовта. Позволи си да похарчиш пари за себе си. Позволи си да имаш време за любимите си занимания, хоби, приятели, забавления.
Любовта към себе си означава грижи за физическото и психическото здраве; означава да бъдат забравени или редуцирани вредните навици; начинът на живот да бъде съобразен с природните възможности и потребности; житейските избори да водям към хармония и вътрешен баланс; духовният стремеж да бъде мир и любов. Такъв стил на живот е несъвместим с дистреса.
Човек трябва да поеме без страх отговорността да управлява жовота си.
Затова всеки от нас ако е мотивиран и дисциплиниран, може да има живот изпълнен с щастие и любов, живот който ще ни прави истински щастливи и удовлетворени.

Коментари