Продължение към статията: „Кинезитерапевтичен комплекс при пациенти с карцином на млечната жлеза“.
- Елена Анзова
- 5.02.2020 г.
- време за четене: 3 мин.
Поради големият интерес към статията,
„Кинезитерапевтичен комплекс при пациенти с карцином на млечната жлеза“, реших да напиша още една, която се надявам да бъде от полза, и при възникаване на въпроси, винаги може да се свържите с мен!
Методични указания към комплекса
1. В комплекса са включени общоразвиващи упражнения с неголямо натоварване
2. Специални упражнения трениращи движенията в раменната става
3. Упражненията трябва да се изпълняват от най-подходящо изходно положение – аналгезираща поза
4. Упражненита се изпълняват с бавен, спокоен темп, с неголяма амплитуда в началото, като постепенно се увеличава
5. Когато е невъзможно изпълнението на активни упражнения, се извършват внимателно пасивни упражнения в раменната става, без да се засилва болката
6. Времетраене 15-20 мин.
7. В комплекса се вкючат също дихателни упражнения, изправителни (подобряващи мускулния корсет)
8. Противопоказани са резките насилствени упражнения.
Освен кинезитерапия – като основен метод на лечение при болни с карцином на млечната жлеза е необходимо също да се проведе изследване на дейностите на ежедневния живот (ДЕЖ).
Друг основен метод за възтановяване на заболелите, е прилагането на мануален лимфен дренаж.
Това преставлява комплексна противозастойна терапия, имаща за задача да подобри, възтанови лимфообращението чрез направляване на лимфната течност в желаната посока.
Мануалният лимфен дренаж е методика, разработена в Германия, и е една от успешно приложимите процедури при онкоболните - страдащи от карцином на млечната жлезана. При тези болни се наблюдава лимфедем на ръката – оток на крайника.
Чрез него се цели да се намали трайно отока на крайника, да се възтанови функцията му и болния да се чувства комфортно.
Задължително се прилага компресивна превръзка на оточния крайник. Тя запазва ефекта на мануалния лимфен дренаж и допълнително изпомпва застоялата лимфа. Метода на лечение включва две фази интензивна и подържаща. Процедурите са приятни и безболезнени, и резултата /ефекта / е налице още на първа процедура.
- увеличава образуването на лимфна течност
- стената на лимфните капиляри се разтяга
- засилва се лимфната моторика
- увеличава се лимфният волумен за единица време
- под влияние на манулания лимфен дренаж неразтворими частици в лимфата бързо се предвижват и разграждат. От друга страна се увеличават левкоцитите в лимфата и транспорта на лимфоцити.
Колкото съдът е по-тесен, толкова е по-голямо съпротивлението, което трябва да преодолее течността. Поради това похватите трябва да се провеждат бавно и нежно, за да не колабират / да не слепнат/ от натиска нежните съдове.
Преди всичко най-важното е да се подготви проксималната телесна част. Тя осигурява място, където да се оттече едемната течност от дисталните сегменти.
Мануалният лимфен дренаж има ефект само ако се съчетае с ефективна компресорна терапия. След масажа е необходимо да се приложат такива мероприятия, които да се противопоставят на възвръщането на едемната течност в тъканите. Освен това е необходимо оптимизиране ефективността на мускулната помпа.
След като се бандажира даденият крайник се получават следните ефекти:
∙ бандажът повишава тъканния натиск и засилва обратния ток на венозната кръв, което подобрява отводняването
∙ опримизира се действието на мускулната помпа от съпротивата на бандажа
∙ повишеното тъканно налягане засилва притока към лимфните съдове
∙ поддържа се тургурът на кожата, което е особено важно при по-възрасните хора.
Бандажирането става винаги от дистално към проксимално. Лекото посиняване на пръстите може да се пренебрегне, ако то веднага изчезне след раздвижването. Ако, обаче, пръстите побледнеят или синкавият им оттенък продължи, което е признак на смутено кръвообръщение, превръзката трябва веднага да се махне, защото е наложена стегнато.
Освен като физикален фактор - физиотерапията, от съществено значение за възтановяването на болните е, и самата егротерапията.
Физиотерапевтичните процедури: (високочестотни полета, лазер, ниско- и средночестотни токове, парафин, сауна, джакузи, парна баня) са с доказан противопоказен ефект и са забранени, както и процедури, увеличаващи рязко движението на телесни течности, кръвоток и лимфа (никсочестотно импулсно магнитно поле, вибромасажи, колани, горещи вани, тангентор, перлени вани, масажи с горещи продукти и обвивания с цел отслабване или антицелулитен ефект).
Ето защо рехабилитационната програма трябва да обхване медицински, социални и психологическите аспекти при тези болни за добро здраве.
Информираността на пациентите е част от социалните аспекти на рехабилитацията.
Личното участие на пациента като активна страна подпомага по-бързото възтановяване.

Comments